Nordisk udstilling 2023 i Nykøbing Falster

               English


Nordisk udstilling i Nykøbing Falster Hallerne, Nr. Boulevard 4A, 4800 Nykøbing Falster.
Skærtorsdag, langfredag og påskelørdag den 6. - 8. april 2023 afholder DKK kreds 10 Nordisk  udstilling. Udstillingen starter kl. 10.00 alle dage (nogle ringe lidt senere, tjek ringlisterne) - der er adgang fra kl. 8.30

Falsters største hundefest i 2023 - 2065 tilmeldte

BIS

1: Puli, Øvrige farver DKCH CIB DKJUCH VIV22 ROV22 HAHV22 BORNHV22 KBHV22 DKKV22 Moonshadow Bubble BlowOut DK15163/2017, 22/01/17, Black (Bubbleton Thunderstruck - Moonshadow Mind Your Business) O: BarbaraPessina og Russell Pessina, Us-. Ny 10579 - 2303 Putnam Valley, Usa E: Jesper Ravn, Klaus Andersen, Broksøvej 78, Skuderløse, 4690 Haslev, 26143073(w)
 
2: 1708 Pudel, Dværg, Brun/Hvid/Sort  
DKCH SECH LUCH KBHV21 DKV22
KLBCH Rosteco Grace Kelly


3:  Engelsk Bulldog 0800 KBHJV21 NORDJV21 DKJUCH Kastrup Bulls I Am A Rock Of Meljane DK00392/2021, 02/12/20, RødM. Hvidt (Del Papiol World Wide Meljane - Meljane Wake Up Little Suzie) EO: Karina Kastrup, Slibestenen 13, 4281Gørlev, 51445395(w)

4: Whippet Mac Bells Queen Bee SE35027/2021, 07/04/21, Brindle (Adagio Bowler - Mac Bells No Room To Swing aCat)O: Helene Mörling, Sverige E: Carolina Rexgård, V Alstadsbyaväg 84, Altorp, SE-23195 Trelleborg, Sverige(w)





Startnumre er udsendt på mail. Hvis du ikke har modtaget dit, så tjek dit spamfilter, eller find det på hundeweb under min side.



Dommer-/ klasse statistik


Resultater på Hundeweb








Store Ring / Main Ring

Store Ring Skærtorsdag den 6. april / Main Ring Thursday 6. April
Start 15.30 

Juniorhandling / Junior handling

Jessie Borregaard Madsen, Danmark

Bedste baby / Best baby

Terje Lindstrøm, Norge

Bedste avlsklasse / Best progeny group

Jean Lawless, Irland

Bedste hvalp / Best puppy

Michael Hammerich, Danmark

Bedste opdrætsklasse / Best breeder’s group

Paula Heikkinen-Lehkonen, Finland

Bedste veteran / Best veteran

Arne Foss, Norge

Bedst i gruppe 1 / Best of group 1

Gunnar Nymann

Bedst i gruppe 3 / Best of group 3

Paula Heikkinen-Lehkonen, Finland

Bedst i gruppe 7 / Best of group 7  

Richard McCoy, Irland

Bedst i gruppe 8 / Best of group 8 

Bo Skalin, Sverige

 

Store Ring Langfredag den 7. april / Main Ring Friday 7. April

Start 15.30 

Juniorhandling / Junior handling

Michael Hammerich, Danmark

Bedste baby / Best baby

Bo Skalin, Sverige

Bedste avlsklasse / Best progeny group

Richard McCoy, Irland

Bedste hvalp / Best puppy

Henrik Søeborg

Bedste opdrætsklasse / Best breeder’s group

Jean Lawless, Irland

Bedste veteran / Best veteran

Arne Foss, Norge

Bedst i gruppe 2/ Best of group 2

Terje Lindstrøm, Norge

Bedst i gruppe 6 / Best of group 6

Bo Skalin, Sverige

Bedst i gruppe 10 / Best of group 10

Charlotte Høier, Danmark

 

Store Ring Påskelørdag den 8. april / Main Ring Saturday 8. April 

Start 15.30             

Juniorhandling / Junior handling

Nadja Lafontaine, Danmark

Bedste baby / Best baby

Charlotte Høier, Danmark

Bedste avlsklasse / Best progeny group

Terje Lindstrøm, Norge

Bedste hvalp / Best puppy

Gunnar Nymann, Danmark

Bedste opdrætsklasse / Best breeder’s group

Bo Skalin, Sverige

Bedste veteran / Best veteran

Arne Foss, Norge

Bedst i gruppe 4 / Best of group 4

Richard McCoy, Irland

Bedst i gruppe 5 / Best of group 5

Henrik Søeborg, Danmark

Bedst i gruppe 9 / Best of group 9

Jean Lawless, Irland

Best In Show

Arne Foss, Norge


Sponsorer







Stande og sponsorer på udstillingen