Nordic FCI Show and GuldborgsundWinner 6 - 8 April 2023





Nordic Show in Nykøbing Falster Hallerne, Nr. Boulevard 4A, 4800 Nykøbing Falster.
On Thursday, Friday and Saturday, April 6 - 8, 2023, DKK Region 10 will arrange  Nordic Show. The Show starts at 10.00 every day (some rings a little later, check the ring lists) - access is available from 8.30.

The biggest dog event on Falster i 2023 - 2065 registered dogs


BIS

1: Puli, Øvrige farver DKCH CIB DKJUCH VIV22 ROV22 HAHV22 BORNHV22 KBHV22 DKKV22 Moonshadow Bubble BlowOut DK15163/2017, 22/01/17, Black (Bubbleton Thunderstruck - Moonshadow Mind Your Business) O: BarbaraPessina og Russell Pessina, Us-. Ny 10579 - 2303 Putnam Valley, Usa E: Jesper Ravn, Klaus Andersen, Broksøvej 78, Skuderløse, 4690 Haslev, 26143073(w)
 
2: 1708 Pudel, Dværg, Brun/Hvid/Sort  
DKCH SECH LUCH KBHV21 DKV22
KLBCH Rosteco Grace Kelly


3:  Engelsk Bulldog 0800 KBHJV21 NORDJV21 DKJUCH Kastrup Bulls I Am A Rock Of Meljane DK00392/2021, 02/12/20, RødM. Hvidt (Del Papiol World Wide Meljane - Meljane Wake Up Little Suzie) EO: Karina Kastrup, Slibestenen 13, 4281Gørlev, 51445395(w)

4: Whippet Mac Bells Queen Bee SE35027/2021, 07/04/21, Brindle (Adagio Bowler - Mac Bells No Room To Swing aCat)O: Helene Mörling, Sverige E: Carolina Rexgård, V Alstadsbyaväg 84, Altorp, SE-23195 Trelleborg, Sverige(w)




Results from Main Ring - day 2 - Friday 7/4


Your catalog number has now been sent by email. If you have not received it, please check www.hundeweb.dk - My Page



Judge-/ classes statistik







Store Ring / Main Ring

Store Ring Skærtorsdag den 6. april / Main Ring Thursday 6. April  

Juniorhandling / Junior handling

Jessie Borregaard Madsen, Danmark

Bedste baby / Best baby

Terje Lindstrøm, Norge

Bedste avlsklasse / Best progeny group

Jean Lawless, Irland

Bedste hvalp / Best puppy

Michael Hammerich, Danmark

Bedste opdrætsklasse / Best breeder’s group

Paula Heikkinen-Lehkonen, Finland

Bedste veteran / Best veteran

Arne Foss, Norge

Bedst i gruppe 1 / Best of group 1

Gunnar Nymann

Bedst i gruppe 3 / Best of group 3

Paula Heikkinen-Lehkonen, Finland

Bedst i gruppe 7 / Best of group 7  

Richard McCoy, Irland

Bedst i gruppe 8 / Best of group 8 

Bo Skalin, Sverige

 

Store Ring Langfredag den 7. april / Main Ring Friday 7. April

Juniorhandling / Junior handling

Michael Hammerich, Danmark

Bedste baby / Best baby

Bo Skalin, Sverige

Bedste avlsklasse / Best progeny group

Richard McCoy, Irland

Bedste hvalp / Best puppy

Henrik Søeborg

Bedste opdrætsklasse / Best breeder’s group

Jean Lawless, Irland

Bedste veteran / Best veteran

Arne Foss, Norge

Bedst i gruppe 2/ Best of group 2

Terje Lindstrøm, Norge

Bedst i gruppe 6 / Best of group 6

Bo Skalin, Sverige

Bedst i gruppe 10 / Best of group 10

Charlotte Høier, Danmark

 

Store Ring Påskelørdag den 8. april / Main Ring Saturday 8. April             

Juniorhandling / Junior handling

Nadja Lafontaine, Danmark

Bedste baby / Best baby

Charlotte Høier, Danmark

Bedste avlsklasse / Best progeny group

Terje Lindstrøm, Norge

Bedste hvalp / Best puppy

Gunnar Nymann, Danmark

Bedste opdrætsklasse / Best breeder’s group

Bo Skalin, Sverige

Bedste veteran / Best veteran

Arne Foss, Norge

Bedst i gruppe 4 / Best of group 4

Richard McCoy, Irland

Bedst i gruppe 5 / Best of group 5

Henrik Søeborg, Danmark

Bedst i gruppe 9 / Best of group 9

Jean Lawless, Irland

Best In Show

Arne Foss, Norge

We reserve the right to change judges if needed.

Contact
If you have any questions regarding the Nordic Show, please send an email to Jeannie Kristensen



We look forward to seeing you and your dog/dogs at Easter 2023

Regards 
All members of the board of the Danish Kennel Club  - Region 10


Sponsors








Tradestands and sponsors at the show