Juleskue i Haslev 2022

1000 tak til alle deltagere, dommere, hjælpere og sponsorer.  Tak til Sofie Brixtofte for fotos.


BIS Juleskue 2022




Barn og hund, optil 5 år – dommer Anne Møller 
1: Freja med Islandsk Fårehund

2: Laura med Chihuahua

3: Emma med Labrador Retriever

4: Bertil med Gammel Dansk Hønsehund





Barn og hund, 6-10 år – dommer Anne Møller
1: Noa med Labrador Retriever

2: Mason med Pomeranian 

3: Kaya med Cairn Terrier

4: Magnus med Berner Sennenhund





Barn og hund, 11-17 år – dommer Anne Møller
1: Zelma med Sharpei

2: Mikela med Welsh Springer Spaniel

3: Samuel med American Akita 





Mest julede ekvipage (hund og fører) – dommere Jette Larsen og Michael Nielsen










Juniorhandling - Michael Hammerich  
1: Silke med Hønsehund

2: Julie med Dalmatiner

3: Liva med Stor Pudel

4: Mica med Papillon





Seniorhandling alder 18-59 år - Alissa J.W. Bech  
1: Irina med Labrador Retriever

2: Lea med Stor Pudel

3: Heidi med Pomeranian

4: Betina med Biewer





Veteranhandling +60 år - Mette Mørkegaard
1: Torben med Whippet

2: Susanne med Kleiner Münsterländer

3: Hanne med Shi Tzu

4: Lis med Dværg Pudel





Par klasse (2 hunde af samme race) - Per Ahlehoff 
1: Hvid Schweizisk Hyrdehund

2: Whippet

3: Welsh Springer Spaniel

4: Biewer 
 





Julepynt konkurrencen










BIS Baby (vinderen går videre til BIS Juleskue 22) - Alissa J.W. Bech
1: Welsh Corgi Cardigan, katalognummer 21

2: Amerikansk Cocker Spaniel, katalognummer 177

3: Dansk Svensk Gårdhund, katalognummer 26

4: Pudel, Stor, Brun/Hvid/Sort, katalognummer 181





BIS Hvalp (vinderen går videre til BIS Juleskue 22) - Per Ahlehoff 
1: Cavalier King Charles Spaniel, katalognummer 193

2: Beagle, katalognummer 120

3: Australsk Shepard, katalognummer 1

4: Chihuahua, langhåret, katalognummer 199





BIS Junior (vinderen går videre til BIS Juleskue 22) - Anders Johansen
1: Hvid Schweizisk Hyrdehund, katalognummer 11

2: Newfoundland, katalognummer 61

3: Sharpei, katalognummer 64

4: Islandsk Fårehund, katalognummer 114


 


BIS Mellemklasse (vinderen går videre til BIS Juleskue 22) - Mette Mørkegaard
1: Ruhåret Hønsehund, katalognummer 136

2: Labrador Retriever, katalognummer 159

3: Beagle, katalognummer 124

4: Coton De Tulear, katalognummer 214





 BIS Åben (vinderen går videre til BIS Juleskue 22) - Alissa J.W. Bech
1: Welsh Springer Spaniel, katalognummer 172

2: Korthåret Gravhund, katalognummer 79

3: Broholmer, katalognummer 38

4: Welsh Corgi Cardigan, katalognummer 24





 BIS Brugs (vinderen går videre til BIS Juleskue 22) – Anders Johansen
1: Labrador Retriever, katalognummer 160





 BIS Champion (vinderen går videre til BIS Juleskue 22) - Per Ahlehoff
1: Samojedhund, katalognummer 98

2: Langhåret Dværg Gravhund, katalognummer 90

3: Labrador Retriever, katalognummer 164

4: Eurasier, katalognummer 109





 BIS Veteran (vinderen går videre til BIS Juleskue 22) - Michael Hammerich
1: Beagle, katalognummer 123

2: Engelsk Cocker Spaniel, katalognummer 176

3: Alaskan Malemute, katalognummer 97

4: Dansk Spids, katalognummer 251





 BIS Juleskue 22 - Mette Mørkegaard
1: Ruhåret Hønsehund, katalognummer 136 (fra Mellemklassen)
Foto lånt af Pia Jørgensen

2: Beagle, katalognummer 123 (fra Veteranklassen)

3: Hvid Schweizisk Hyrdehund, katalognummer 11 (fra Juniorklassen)

4: Welsh Springer Spaniel, katalognummer 172 (fra Åben klasse)


BIS 1-8